Home

Nejdelší řeka

Nejdelší řeky světa Přemýšleli jste někdy nad tím, která ze světových řek je nejdelší? My vám nyní představíme hned pět nejdelších řek planety, ačkoli rozhodování, která z nich je vlastně nejdelší, není snadné. Přestože pro většinu z nás bude odpovědí Nil, část lidí považuje za vítěze Amazonku Nejdelší řeka v České republice je s délkou 430,3 km Vltava. Pramení na Šumavě a ústí zleva do Labe v Mělníku. Povodí řeky v ČR je 27 047,59 km 2 (celkem je to 28 090 km 2). Své jméno Vltava řeka dostala od starých Germánů, kteří ji nazývali Wilt-ahwa (divoká voda)

2. nejdelší řeka světa = Nil, Egypt (6.671 km) 3. nejdelší řeka světa = Jang-c'-ťiang, Čína (6.300 km) 4. nejdelší řeka světa = Mississippi, USA (6.275 km) 5. nejdelší řeka světa = Jenisej, Rusko (5.539 km) Řeka Jenisej (5. nejdelší) Pomyslnou pátou příčku obsazuje řeka, kterou většina z nás zná ze školních. Jihoamerický veletok Amazonka je nejdelší řeka světa. Druhý je Nil v Africe a třetí Jang-c'-ťiang v Asii. 15 nejdelších řek světa. 1. Amazonka 7062 km - Jižní Amerika (Brazílie, Peru, Bolívie, Kolumbie, Ekvádor, Venezuela, Guyana) 2 Řeka Vltava s celkovou délkou 433 km (některé zdroje uvádějí 430,2 km) je opravdu nejdelší řeka České republiky a tvoří páteř říčního systému velké části Čech. Vltava pramení ve výšce 1 172 m na jihovýchodním úbočí Černé hory (1 172 m) na Šumavě kousek od státní hranice s Německem (Bavorskem) a asi 5 km. Řeka Délka (km) Povodí (km²) Prům. průtok (m³/s) Ústí do Státy v povodí řeky; 1. Amazonka - Ucayali - Apurímac: 7062: 6,915,000: 219,000: Atlantský.

Nejdelší řeky světa Blog Invia

50 nejdelších řek České republiky. V následující tabulce najdete nejdelší řeky v České republice. Konkrétně pouze 50 nejdelších řek ČR. Řeky jsou seřazené podle absolutní délky toku. Pokud řeka protéká více státy, je v dalším sloupci uvedeno, jak velká část toku je na území ČR Nejdelší řeky Evropy (Ve druhém sloupci délka v kilometrech, ve třetím je údaj, kam daná řeka ústí) 1.Volha 3,531 kilometrů Kaspické moře 2.Dunaj 2,848 Černé moře 3.Ural 2,535 Kaspické moře 4.Dněpr 2,285 Černé moře 5.Kama 2,032 Volha 6.Don 1,970 Azovské moře 7.Pečora 1,809 Pečorské moře 8.Oka 1,480 Volha 9.Belaja 1,430 Kama 10.Dněstr 1,410 Přečíst

Seznam řek Slovenska uvádí nejdelší řeky Slovenska.. Tabulka řek. poř. řeka délka [km] rozloha [km²] 1. Váh: 403: 19 728 2. Hron: 298: 5 464,5 3 Jang-c'-ťiang (tibetsky: འབྲི་ཆུ, Dřičhu; výslovnost, čínsky pchin-jinem Yángzǐ Jiāng, znaky 扬子江), popř. Modrá řeka je řeka ve střední ČLR (Čching-chaj, Tibetská autonomní oblast, S'-čchuan, Jün-nan, Čchung-čching, Chu-pej, Chu-nan, Ťiang-si, An-chuej, Ťiang-su, Šanghaj).Název Jang-c'-ťiang, pod kterým je řeka známá v některých.

Nejdelší řeka Rekordy přírod

 1. top 10 nejdelší řeky na světě jsou uvedeny v následující tabulce. Řeka Nil je nejdelší, kde je Amazonka největší řekou světa. Řeka je přírodní tekoucí vodní tok, obvykle Sladkovodní, tekoucí směrem k oceánu, moři, jezeru nebo jiné řece., Je součástí hydrologického cyklu; vody obecně shromažďuje v řece od srážek přes odtok z povodí povrchového odtoku a.
 2. Nejdelší řeky světa . Řeka Délka (km) Povodí (km²) Prům. průtok (m³/s) Ústí do Státy v povodí řek
 3. Nejdelší řeky ČR a tipy na výlety v okolí. O tom, že nejdelší řekou ČR je Vltava, není pochyb. Ne každý však ví, které další toky zařadit mezi ty nejdelší u nás, popřípadě jaké přírodní zajímavosti se nachází v blízkosti jejich břehů. Jak vypadá žebříček deseti největších řek ČR a proč se vydat.
 4. Na břehu řeky můžete vždy vidět turisty, rybáře, rolníky a obchodníky. Nejdelší řeka na zemi - Amazonka . První místo a absolutní vedení patří Amazonu. Je v ní Jižní Amerika Je to největší nejen v délce, ale také ve velikosti pánve, stejně jako v plné vodě. Řeka je krmena především dešťovou vodou a.
 5. Naší nejdelší řekou je Vltava, která na úseku mezi pramenem na Šumavě a ústím do Labe v Mělníku měří přes 430 km. Řeka protéká řadou našich významných..
 6. Nejdelší evroá řeka je dlouhá 3 531 km. Následují tyto vodní toky (v závorkách jsou uvedeny názvy moří, do kterých nejdelší evroé řeky ústí). 2. Dunaj 2 850 km (Černé moře) 3. Ural 2 428 km (Kaspické moře) 4. Dněpr 2 201km (Černé moře
Kde najdete nejdelší tobogány? Tyto aquaparky jsou

Nejdelší řeka světa - Evropy, ČR, Asie • Která je nejdelší

Nejdelší řeka i největší koupaliště: Tohle jsou vodní NEJ Česka! Téma: NEJ Česka. Voda je živel, který umí být dobrým pomocníkem, ale i napáchat obrovské škody. Pro lidstvo je každopádně nezbytným prvkem, pojďte se tedy podívat, jaká jsou česká vodní NEJ Řeka života Mississippi je čtvrtou nejdelší na světě A když už jsme výše zmínili řeku Mississippi , budeme ve zmínkách o ní i nadále pokračovat. Řeku, jejíž délka činí 3 766 kilometrů, obývá na 25 % všech známých druhů ryb v Severní Americe Naší nejdelší řekou je Vltava, která na úseku mezi pramenem na Šumavě a ústím do Labe v Mělníku měří přes 430 km.Řeka protéká řadou našich významných měst, například Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi nebo Prahou A kdo vlastně vede nebo jaká je nejdelší řeka v Rusku, USA a Brazílii? 10. místo: Lena - 4400 kilometrů Obrovský sibiřský veletok, jehož povodí zaujímá plochu dvou a půl milionu čtverečních kilometrů, průměrný průtok pak činí asi 17 tisíc metrů krychlových za vteřinu. Ústí do moře Laptěvů (tedy nepřímo do.

Volha (rusky Волга (Volga), tatarsky İdel, İdil nebo İtil, mordvinsky Рав) je veletok, největší řeka Evropy.Protéká zhruba od severozápadu na jihovýchod evroou částí Ruska a ústí do Kaspického moře.S délkou 3 534 km a průměrným průtokem 8000 m³/s je to nejdelší a nejvodnatější řeka Evropy, a vůbec největší řeka na světě, která nemá odtok do. Nejdelší řekou v Polsku je řeka Wisła (česky Visla), která má délku toku 1047 km (nově se někdy uvádí 1023,5 km) a protéká například Krakovem a Varšavou a ústí do Baltského moře. Řeka Wisla pramení na západním svahu Beraní hory ve Slezských Beskydech jako Czarna Wisełka a Biała Wisełka Spolu s řeky Angary je Jenisej 5540 km dlouhé a druhá nejdelší řeka Asie. Prameny řeky Jenisej lze nalézt v centru vlády Tuva, toky v severním směrem a teče do Karského moře v Severním ledovém oceánu. Řece Angaře je přítokem střední-sibiřská Jenisej a s délkou kolem 3500 Km (včetně Selenga říční systém) Délka. Nejdelší řeka Evropy. Řeka Volha. Velkou částí evroé části Ruska protéká nejdelší řeka Evropy a zároveň něco jako ruská národní řeka. Řeka Volha má celkovou délku toku 3530 km a protéká hlavně Ruskou federací. Rusové mají k Volze speciální vztah,.

Norské řeky - fotografie, seznam, popisNejdelší osobní automobil světa – 1000nej

Nejdelší řeky světa - Horydoly

 1. Mexická Rio Lerma je nejdelší vnitrozemská řeka v zemi a jedna z jejích nejdůležitějších, začínající ve státě Mexiko a vyprazdňování do jezera Chapala ve státě Jalisco. Tato řeka byla nezbytným zdrojem vody a zavlažování z doby před příchodem Španělska a na něm závisí mnoho zemědělců a měst (včetně.
 2. The nejdelší řeka v Evropě Je to od řeky Volhy. Protéká středním Ruskem a vlévá se do Kaspického moře. Jeho povodí je 1.360.000 2 XNUMX kmXNUMX. Je považována za nejdelší řeku v Evropě a má jedinečné vlastnosti. V tomto článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět o nejdelší řece v Evropě a jejích vlastnostech
 3. Nejdelší řeka v západní Evropě. Pokud nevíte, která je největší řeka v západní Evropě, je čas zjistit - to je řeka Dunaj. Její délka je 2860 m. Začíná řeka v Německu, ale proudí do Černého moře a protéká územím deseti evroých zemí
 4. Šumavská Kvilda láká na pramen nejdelší české řeky. 28. 6. 2013, 13:23. Alena Lochmannová. V nadmořské výšce 1172 metrů naleznete nejzazší pramen nejdelší české řeky Vltavy. Pohodlně se sem dostanete po modré turistické značce z obce Kvilda nebo po červené z Modravy. U pramene naleznete také dřevěnou sochu Vltavy.

Nejdelší řeka ČR, seznam 10 nejdelších řek Česka - Treking

50 nejdelších řek České republiky. V následující tabulce najdete nejdelší řeky v České republice. Konkrétně pouze 50 nejdelších řek ČR. Řeky jsou seřazené podle absolutní délky toku. Pokud řeka protéká více státy, je v dalším sloupci uvedeno, jak velká část toku je na území ČR Nejdelší řekou našeho kraje je Chrudimka. Kdysi ale nesla jiné jméno. Říkalo se jí Kamenice a v blízkosti dnešní Sečské přehrady také Ohebka, podle prudkého ohybu koryta. Chrudimka je dlouhá 108,719 km a vznikla na ní města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim

Nejdelší řeky světa :: Zeměpis

Nejdelší řeka Evropy a světa. Nejdelší řekou Evropy je Volha, která měří 3645 kilometrů. Nejdelší řekou světa je pak Amazonka, která protéká Jižní Amerikou a vlévá se do Atlantského oceánu. K nejdelším řekám světa dále patří Nil, Jang-c´-ťiang, Žlutá řeka, Kongo nebo Mekong Naše nejdelší řeka Vltava pramení na Šumavě a u Mělníka se vlévá do Labe. Do hlavního města vtéká z jihu přes Zbraslav a opouští ji na severu přes Suchdol. Délka jejího toku na území Prahy je téměř 31 kilometrů. Její břehy jsou v metropoli spojeny mosty a lávkami na 18 místech. Poznejte i další pražská vltavská nej Nejdelší řeka je Mackenzie, která má délku 4 241 kilometrů, což z ní dělá dvanáctou nejdelší řeku na světě. Od října do května je Mackenzie zamrzlá a svého maximálního průtoku dosahuje v létě, kdy průtok bývá až 14 000 m3/s. Yukon River. Řeka Yukon je druhá nejdelší řeka Kanady

Nejdelší řeky v České republice - 50 nejdelších řek ČR

nejdelší řeka ve švýcarsku v křížovce. Našli jste na těchto stránkách správnou odpověď k výrazu nejdelší řeka ve švýcarsku? Dejte nám palec nebo sdílejte tuto stránku na Facebooku jako užitečnou. Za každou zmínku budeme velice vděční Geografická charakteristika. Řeka pramení v Peru a stéká ze svahů And do peruánské části Amazonské nížiny. Její tok dále tvoří relativně krátkou hranici mezi Peru a Kolumbií a nakonec pokračuje do Brazílie (Amazonas, Pará, Amapá), kde napříč jejím územím teče ve směru západ-východ do Atlantiku.Je nejvodnatější, nejdelší a má největší povodí ze všech. Nejdelší evroá řeka. 04.08.2012. Voda. sdílet článek na facebooku sdílet na twitteru sdílet na google+ sdílet na LinkedIn. Říká se jí také duše Ruska nebo matka Ruska. Psali o ní Čechov i Gorkij, opěvovali ji básníci, stala se námětem malířů i písní včetně proslavené Písně burlaků, přesněji volžských.

Most přes řeku Mississippi by se v budoucnosti mohl přeměnit na nejdelší zvířecí přechod na světě. V bezpečné vzdálenosti od divoké zvěře by zde měl vzniknout také národní park a vyhlídková trasa pro turisty. Projekt s názvem Bison Bridge navrhl environmentalista Chad Pregracke, který chce ke st Název naší nejdelší řeky pochází ze starogermánského slovního spojení wilth - ahwa, který znamená divoká, prudká voda. Všeobecně používaný český název Wltawa se datuje nepřetržitě až od roku 1680. Dodejme, že slovo Ahwa (voda) se v češtině změnila v příponu ava, a má stejný základ jako latinské.

Nejdelší řeky Evropy Skompasem

 1. Vltavská cyklistická cesta kopíruje tok nejdelší české řeky Vltavy od jejího pramene na Šumavě kolem významných památek a měst, jako je Český Krumlov, Hluboká, Orlík, prochází Prahou až po soutok s Labem u Mělníka
 2. Nejdelší řeka v západní Evropě Pokud nevíte, jaká je největší řeka v západní Evropě, je čas zjistit - to je řeka Dunaj. Její délka je 2860 m. Řeka začíná v Německu a proudí do Černého moře a protéká územím deseti evroých zemí
 3. Vltava je se 430 km nejdelší řeka v ČR. Pramení na Šumavě a protéká Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi a Prahou a v Mělníku ústí zleva do Labe. Přítoky Vltavy, Lužnice, Otava, Sázava a Berounka. Povodí Vltavy zaujímá jižní polovinu Čech a spolu s Labem odvodňují téměř celé Čechy. Povodí řeky je 28 090.
Vodstvo :: Spojené státy americké

Seznam řek na Slovensku - Wikipedi

řeka Jang-c-tiang (Čína) 5 520 km jezero. Kaspické jezero. 371 000 km2 (Kaspické moře) Afrika 30 329 000 km2. hora Kilimandžáro (Tanzánie) 5 895 m n. m. Uhuru. řeka Nil (Súdán, Egypt) 6 671 km Nílu. jezero Viktoriino jezero 68 800 km2 Nejdelší řeky a nejvyšší hory. nejdelší francouzská řeka. V tabulce najdete vypsaná všechna křížovkářská hesla spolu s legendami, které se plně shodují s hledaným výrazem nejdelší francouzská řeka. Více výsledků najdete v další přehledové tabulce, kde jsou k nalezení výrazy z rozšířené shody

Řeka Ohře pramení v Bavorsku (Německu) pod horou Schneeberg v přírodní rezervaci Smrčiny.Je čtvrtou nejdelší řekou na našem území (316 km) a po Vltavě je Ohře v Čechách druhým největším levostranným přítokem Labe.Do Čech vstupuje nedaleko hraničního přechodu Pomezí nad Ohří a těsně za hranicemi napájí vodní nádrž Skalka Řeka Orange či Oranžská řeka je po Zambezi druhou nejdelší řekou jižní Afriky. Její název pochází z afrikánštiny od slova Oranjerivier na počest holandské vládnoucí rodiny - House of Orange. Název evokuje oranžovou barvu, ale řeka správně česky není Oranžovou řekou, ale Oranžskou Nejdelší řeka Eurasie má svou vlastní historii a to přitahuje turisty. Obyvatelé jižní Číny se poprvé objevili na této řece. A v oblasti největší vodní elektrárny byly nalezeny stopy bydlení obyvatel, kteří tam žili asi před 25 tisíci lety. Od dynastie Han se ekonomický význam řeky výrazně zvýšil

Video: Jang-c'-ťiang - Wikipedi

Průvodce po regionu Piemonte | Itálie | MAHALO

Nejdelší řeka na světě: Top 10 Největší a nejdelší řeka

Nejdelší řeka Nejdelší řekou Asie je Indie. V červenci 1861 zde spadlo 9,300 mm srážek v jednom měsíci! To je téměř tolik, kolik zde jindy spadne během celého roku (dlouhodobý roční průměr v Cherrapunji je kolem 11,000 mm). Červenec je měsíc, kdy jsou obvykle monzunové deště v této oblasti obzvláště silné. Nejdelší řeky v Rusku (rusky řeka). Tabulka obsahuje řeky, které mají na území Ruska délku 1000 km a více a také některé kratší. 30 vztahy Řeky Severní Ameriky Mississippi 6 275 km a plochou povodí 2 980 000 km2 největším říčním systémem v Severní Americe a vytváří čtvrtou nejdelší řeku světa. Povodí Mississippi a jejich přítoků je třetí nejrozsáhlejší na světě, hned po Amazonce a Kongu Mississippi: Bluesová řeka je 4. nejdelší na světě a proteče jí 19.000 m³ vody za sekundu Stará dobrá Mississippi! Tekoucí skvost, který nemá na světě obdoby, a to i kulturně, protože dala světu afroamerické blues, kolesové parníky, vodní lyžování a Marka Twaina Re: Nejdelší řeka v ČR na 6? Příspěvek. od Karel Mirga » úte 10. zář 2019 11:58:09. Ano jedná se skutečně o řeku Vltavu. Myslím si že by to měl vědět každý Čech nebo každý člověk který v České republice žije. Nahoru. 3 příspěvky • Stránka 1 z 1. Podobná témata. Odpovědi

Nejdelší řeka v ČR, nejvyšší hora, nejhlubší propast, nejvyšší vodopád - zeměpisné zajímavosti. 7.1.2010 | Otakar Brandos. Česká republika má neobyčejně krásnou a rozmanitou krajinu. Má příznivé klima, leží mimo seismicky aktivní oblasti. Od doby rozpadu c. a k. mocnářství sice nemáme moře, přesto v Čechách. Řeky České republiky (ČR) České republice se říká střecha Evropy, protože na jejím územím se nacházejí hranice tří úmoří. České řeky odtékají do tří evroých moří: Severního moře, Černého moře a Baltského moře. Své přítoky svádějí Labe (Severní moře, naše nejdelší řeka ), Odra (Balt.

Nejdelší řeky svět

 1. nejdelší řeka usa. V tabulce najdete vypsaná všechna křížovkářská hesla spolu s legendami, které se plně shodují s hledaným výrazem nejdelší řeka usa. Více výsledků najdete v další přehledové tabulce, kde jsou k nalezení výrazy z rozšířené shody. otázka z křížovky. odpověď. stav
 2. nejdelší řeka usa (11 písmen) mississippi: nejdelší francouzská řeka (5 písmen) loira: nejdelší řeka severní makedonie (6 písmen) vardar: nejdelší řeka na světě (8 písmen) amazonka: nejdelší řeka ve švýcarsku (4 písmena) aara: nejdelší španělsko-portugalská řeka (4 písmena) tajo: druhá nejdelší řeka v polsku.
 3. nejdelší řeka austrálie. nejdelší - 1000nej.cz; Pokud se hovoří o nejdelší řece světa, většině se okamžitě vybaví africký veletok Nil, který byl považován za nejdelší řeku až do let 2007-2008 s délkou povodí 6695 km. Právě studie ze zmíněných let však opravují některá měření a skutečné

Polsko nejdelší řeka. Visla (polsky Wisła, německy Weichsel, latinsky Vistula) je nejdůležitější a nejdelší řeka v Polsku.Zároveň je také nejdelším a druhým nejvodnatějším (po Něvě) přítokem Baltského moře.Protéká středem země od jihu k severu, přičemž zasahuje (nebo aspoň tvoří hranici) na území osmi vojvodství (Slezské, Malopolské, Svatokřížské. Nil — nejdelší řeka na světě. Podle AMERICKÉHO National Park Service, řeka Nil je nejdelší na světě, zahrnující 4,135 míle (6650 km). Ačkoli většinou prochází Egyptem, od jeho zdroje v Burundi po jeho deltu ve Středozemním moři, Nil také prochází devíti dalšími africkými zeměmi: Súdánem, Eritreou, Etiopií.

Nejvodnatější řeky Evropy. Labe 790 (Německo, ústí), 308 (Hřensko - nejvodnatější řeka Česka) Volha i Dunaj jsou na prvních dvou místech v Evropě podle všech tří základních veličin - podle délky, průtoku i plochy povodí. Obě dvě řeky se vlévají do moře (respektive jezera) mohutnou deltou, proto obě mají. Nejdelší řeky světa: pramen i v šesti tisících metrech a hrubě nesouměrné povodí. nejdelší řeky úvodní. řeka Amazonka. řeka Nil. řeka Jang-c'-ťiang. řeka Mississippi. řeka Jenisej. Previous Next Tým brazilských a peruánských vědců možná vrátil Amazonce postavení nejdelší řeky na světě. Badatelé stanovili základy pro zjištění jejího přesného pramene a ujišťují, že řeka měří 6762 kilometrů.. Africký veletok Nil, dosud považovaný za nejdelší řeku planety, je prý tedy až na druhém místě s 6671 kilometry, napsal španělský deník El Mundo

Nejdelší řeka Asie a třetí nejdelší světa Jang-c'-ťiang se záhadně zbarvila do červena. Úřady nevědí, co je důvodem. Někteří obyvatelé se zastavovali u řeky a nabírali si červenou vodu do lahví. Zatímco červená barva řeky byla nejvýraznější poblíž Čchung-čching, zbarvení bylo hlášeno i na několika. Volga - Nejdelší řeka v Evropě s povodí 1 350 000 metrů čtverečních. Je to také největší řeka v Evropě, pokud jde o povodí a povodí. Řeka protéká středním Ruskem a teče do Kaspického moře a je široce považována za národní řeku Ruska, která je důležitou řekou hlavně pro Slovany, Turky a íránské kultury Které jsou nejdelší řeky světa? Kolik měří délka jejich toku? Kam ústí a kterými státy protékají? Přinášíme žebříček nejdelších řek světa. Nejdelší řeky světa Název, délka, ústí, státy jimiž protéká. Amazonka (7062 km, Atlantský oceán): Brazílie, Peru, Bolívie, Kolumbie, Ekvádor, Venezuela, Guyan nejdelší francouzská řeka v křížovce. Našli jste na těchto stránkách správnou odpověď k výrazu nejdelší francouzská řeka? Dejte nám palec nebo sdílejte tuto stránku na Facebooku jako užitečnou Jaká je nejdelší řeka světa? Je to zvláštní, ale na tuhle otázku neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Proč? Protože s délkou řek to není jednoduché a definice délky toku se líší. Některé zdroje do něj počítají přítoky a zdrojnice, jiné ne..

Nejdelší řeky ČR a tipy na výlety v okolí - webrangers

 1. Jang-c'-ťiang je nejdelší řekou na území Číny, kde je obecně známa jako Čchang-ťiang (v překladu Dlouhá řeka), případně také Yangtze. Podél jejího toku se zrodila čínská civilizace i první čínský stát pod vedením Žlutého císaře , a později byla domovem mocných dynastií
 2. erálního odpadu, který jí propůjčuje charakteristické zabarvení. Ostrov pokrývá rozsáhlá síť nesplavných řek, z nichž většina vzniká z podledovcových proudů a jejichž.
 3. Nejdelší řeka na Zemi pochází zPeruánské Andy, v nadmořské výšce 5000 metrů nad mořem, a končí v Atlantském oceánu. Vodní tok teče přes území zemí jako Bolívie, Ekvádor, Kolumbie a Brazílie. Je třeba poznamenat, že ve své pánvi je umístěna polovina z největších řek na světě
 4. Zdá se, že v publikovaných pramenech panuje malá shoda, pokud jde o délky řek, ani mnoho shody ohledně toho, co představuje řeku. Řeka Ure a řeka Ouse tedy lze počítat jako jeden říční systém nebo jako dvě řeky. Pokud se to počítá jako jeden, systém River Aire / River Ouse / Humber by se dostal na čtvrté místo v seznamu s celkovou délkou 161 mil (259 km); a systém.
 5. Nejdelší řeka: Chang Jiang 6 379 km Největší řeka (podle průtoku): Jenisej,Rusko Největší řeka (podle plochy povodí): Ob,Rusko- Kazachstán-Čína, 2 990 000 km2 Největší přírodní jezer: Kaspické moře Nejhlubší jezero: Bajkal,Rusko, 1637 m Největší umělá nádrž: Bratská vodní nádrž,Rusko, objem 169 270 mil. m
 6. Sázava je řeka v Kraji Vysočina a ve Středočeském kraji v České republice. Plocha povodí je 4350 km². Celková délka je 225 km, z toho je 208,3 km sjízdných na sportovní lodi. Vltava. Vltava je se 430 km (433 km) nejdelší řekou v české republice
 7. Splutí Váhu. Na krásné a nejdelší slovenské řece řídí vodáky semafor. 23. července 2019. Váh skýtá pro vodáky na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské krajině Liptova. Řeka vzniká nad obcí Kráľova Lehota soutokem Bieleho a Čierneho Váhu
Reálie Slovinska - LublaňŘeka Amazonka | CestujZadaraChorvatsko — TurisimoTop 10 nejvýznamnějších řek světa

Nejdelší řeka na měsíci Titan. Radarový snímek části toku řeky na Titanu Autor: NASA/JPL-Caltech/ASI Mezinárodní mise sondy Cassini zkoumající planetu Saturn s prstenci a jejími měsíci vedla k objevu řeky, která vypadá jako zmenšená mimozemská verze africké řeky Nil; říční koryto se nachází na Saturnově měsíci Titan a rozprostírá se v délce více než 400. Řeky. V Olomouckém kraji je šest řek, všechny patří do povodí řeky Moravy a tudíž se vlévají do Černého moře a jsou to: Morava, Desná, Romže, Oskava, Haná a Bečva. Morava je dlouhá 354km, patří k úmoří Černého moře a protéká od severu do jihu Olomouckého kraje a pokračuje do Jížní moravy Nejdelší řeka Evropy je řeka Volha - délka 3531 km (plocha povodí 1 360 000 km 2). Nejdelší řeka protékající Českou republikou je řeka Labe - délka 1 165 km, z toho 370 km na území ČR (plocha povodí 144 055 km 2). Nejdelší řekou v České republice je Vltava - délka 430 km (plocha povodí 28 090 km 2) Vodstvo: nejdelší řeka - Hilmand (1 400 km) Klima: subtropický pás Biota: pouště a polopouště Politika: Hlavní město: Kábul (2 034 000 obyv.) Další města (tis. obyv.): Kandahár 230, Herát 180 Správní členění: 32 provincií Vyhlášení nezávislosti: 1919 Forma vlády: islámská Státní zřízení: republik